Uroczystości z okazji Święta 3 Maja oraz Dnia Strażaka w gminie Psary

3 maja w gminie Psary odbyły się uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Strażaka. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w Kościele w Psarach, w której brały udział poczty sztandarowe organizacji społecznych, działających na terenie gminy Psary.

Po mszy świętej zastępy wozów strażackich przejechały w szyku na stadion LKS Iskra Psary, gdzie wszyscy zgromadzeni odśpiewali wspólnie hymn. Uroczystość była także okazją do nadania medali i odznak druhom ochotnikom z terenu gminy Psary.

Prezydium Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Województwa Śląskiego nadało złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” druhom: Tomaszowi Barańskiemu, Wojciechowi Będkowskiemu oraz Krzysztofowi Pawlikowi. Srebrny medal przyznano: Markowi Greli, Rafałowi Musiałowi, Łukaszowi Rachwałowi, Tomaszowi Ślęczce i Pawłowi Wołczykowi. Brązowy medal otrzymała Marta Ślęczka. Odznaki „za zasługi dla pożarnictwa powiatu będzińskiego” otrzymali Paweł Nowak i Marian Siuda, a odznakę „Strażak Wzorowy” Kamil Turek.

Po wręczeniu odznaczeń, wszystkich zgromadzonych gości przywitał wójt Tomasz Sadłoń, który wygłosił przemówienie okolicznościowe. Następnie na scenie z występami artystycznymi zaprezentowali się uczniowie i przedszkolaki z Dąbia, Gródkowa, Psar, Sarnowa i Strzyżowic. W części artystycznej imprezy wystąpiły zespoły Strzyżowiczanie oraz „Od… Do…”, a jego zwieńczeniem był koncert zespołu instrumentalnego Nivel.

Występy artystyczne były przeplatane pokazami umiejętności strażaków ochotników z terenu gminy Psary. Wszyscy zgromadzeni mieli okazję obejrzeć akcję ratowniczą, w której osoba poszkodowana w wypadku była wyciągana z auta przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Największe wrażenie na wszystkich zrobił jednak pokaz gaszenia auta.