Otwarcie budynku byłej szkoły w Goląszy Górnej

Przez wiele lat budynek po byłej szkole w Goląszy Górnej stał pusty i zmierzał ku całkowitemu zniszczeniu. Po dwóch latach ciężkiej pracy, polegającej na kompleksowej modernizacji obiektu, zagospodarowaniu terenu oraz wyposażeniu pomieszczeń w sprzęt, budynek uzyskał drugie życie i jest gotowy służyć mieszkańcom przez kolejne lata. 26 lipca odbyło się uroczyste otwarcie placówki.

Festyn z okazji otwarcia Ośrodka Kultury w Goląszy Górnej

26 lipca odbył się odbył się uroczysty festyn z okazji otwarcia Ośrodka Kultury w Goląszy Górnej. Po blisko dwuletnim remoncie do użytku mieszkańców wrócił zmodernizowany, nowoczesny obiekt, który w pełni wyposażony i dostosowany do potrzeb i oczekiwań mieszkańców.

Festyn rozpoczął występ Kabaretu SENIORITKI z Klubu Seniora Brzękowice – Goląsza, którzy w swoim humorystycznym wystąpieniu pt. „Wesołe jest życie staruszka” zaprezentowali zebranej publiczności swój najnowszy skecz. Następnie przyszedł czas na część oficjalną, podczas której wójt Tomasz Sadłoń przybliżył mieszkańcom krótką historię budynku oraz etapy modernizacji, a następnie skierował serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które były zaangażowane w projekt oraz prace nad odnowieniem budynku.

Swoją obecnością festyn zaszczyciło grono zaproszonych gości – obecni byli: parlamentarzyści, radni gminni i powiatowi oraz społecznicy, którzy w swoich wystąpieniach nie kryli zachwytu oraz słów uznania za pomysł, wykonanie i oddanie w ręce mieszkańców tak wspaniałego obiektu.

W programie festynu GOK przygotował dla mieszkańców sporo atrakcji. Po oficjalnym przecięciu wstęgi, którego dokonali: posłowie Barbara Dolniak, Waldemar Andzel, w imieniu posła Mateusza Bochenka, przedstawiciel biura poselskiego Mateusz Ligęza, radny sołectwa Tomasz Ślęczka, sołtys Jacek Łaszczyk, były dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Anna Nagły, Przewodniczący Rady Gminy Psary Jacenty Kubica oraz Wójt Gminy Psary Tomasz Sadłoń oraz odsłonięciu pamiątkowej tablicy, mieszkańcy mogli wejść do środka i zwiedzić obiekt, a najmłodsi mogli przetestować nową salę zabaw.

Na zewnątrz czekała zjeżdżalnia oraz liczne animacje, w tym gry i zabawy muzyczne, balonowe zwierzątka i chusta animacyjna. Dorośli mogli wysłuchać koncertu zespołu Band Hadżi, który zagrał dla mieszkańców swoje najnowsze kawałki z nowo wydanej płyty.

Druhowie z OSP Goląsza-Brzękowcie, oddali do dyspozycji uczestników swój wóz strażacki. Każdy zainteresowany mógł zobaczyć co jest w środku wozu, założyć strażacki hełm, a nawet trafić wodą z węża strażackiego do celu.

Dopełnieniem niedzielnego wydarzenia były gminne eliminacje turnieju Kapsel Cup Zagłębie, którego pomysłodawcą jest poseł Rafał Adamczyk. Turniej wyłonił 3 najlepszych graczy, którzy awansowali do rozgrywka powiatowych.

Początki placówki w Goląszy Górnej

Decyzja o rozpoczęciu budowy placówki, w której początkowo mieściła się szkoła podstawowa, została podjęta na zebraniu wiejskim w 1948 r. W przedsięwzięcie zaangażowała się cała lokalna społeczność. Mieszkańcy dostarczali kamień na budowę fundamentów i zwozili potrzebne cegły z Będzina. Murarze od razu przystąpili do pracy, dzięki czemu po 2 latach budynek był gotowy.

Początkowo w placówce funkcjonowała szkoła podstawowa z 8 klasami i oddział przedszkolny. W budynku nie zabrakło również sali gimnastycznej i kuchni, a na dziedzińcu boiska. Patronem szkoły była Maria Konopnicka. W latach 80. tylna część placówki została rozbudowana, a na poddaszu wykonano pokoje z przeznaczeniem na dom nauczyciela. Ostatni uczniowie opuścili szkołę w 1997 r.

Rok później, w budynku powstała Świetlica Wiejska dla mieszkańców, a od 1999 r. przy świetlicy działał zespół śpiewaczy Brzękowianie. W placówce prowadzone były także różne zajęcia dla dzieci i młodzieży. W 2006 r. ze względu na bardzo zły stan techniczny budynku świetlicę przeniesiono do budynku OSP Goląsza-Brzękowice, a obiekt przestał być używany.

Rewitalizacja pozwoliła na ocalenie budynku

Po wielu zawirowaniach w 2017 r. zapadła decyzja o ratowaniu byłej szkoły przed jej dalszą degradacją. Rozpoczęły się prace projektowe, a następnie został ogłoszony przetarg na prace budowlane. Po 2 latach intensywnych prac, polegających na kompleksowej modernizacji obiektu, zagospodarowaniu terenu oraz wyposażeniu pomieszczeń w sprzęt, budynek przeszedł całkowitą metamorfozę i ponownie może służyć mieszkańcom.

W ramach inwestycji zewnętrzne ściany pokryto nowymi tynkami i pomalowano oraz powstała nowa więźba dachowa pokryta ceramiczną dachówką. Wewnątrz wykonano tynkowanie i malowanie ścian i sufitów, położono płytki i panele na podłogach, zamontowano nowe okna, drzwi, oświetlenie oraz instalacje.

Na zewnątrz powstały chodniki z kostki brukowej oraz utwardzone ażurowymi płytami parkingi. Nie zabrakło również nowych schodów prowadzących do wejścia głównego i drogi prowadzącej do placu zabaw, boiska i terenu rekreacji. Teren został ogrodzony. Ostatnim krokiem było wyposażenie pomieszczeń placówki w odpowiedni sprzęt i meble.

Dzisiaj w tym kompleksowo wyremontowanym budynku mieści się mieszkanie chronione dla trzech mieszkańców naszej gminy oraz klub aktywnego mieszkańca, w ramach którego działa klub seniora i bawialnia dla dzieci.

Dzięki olbrzymiemu nakładowi pracy i zainwestowanych środków obiekt dostał „nowe życie” i przez kolejne lata może służyć lokalnej społeczności. Głównym wykonawcą inwestycji była firma ROMEX Budownictwo Sp. z o.o. z Olsztyna, a jej koszt wyniósł 2 691 835,89 zł. Zagospodarowaniem otoczenia byłej szkoły zajmowało się Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Marek Dziemba z Bytomia, wartość prac sięgnęła 284 249,49 zł.

Gmina Psary pozyskała na to przedsięwzięcie łącznie 1 920 091,07 zł dotacji: 1 720 091,07 zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz 200 000 zł – z Górnośląsko Zagłębiowskiej-Metropolii.

Historia budynku byłej szkoły została odtworzona na podstawie wspomnień Państwa Józefy i Stanisława Cieplińskich z Brzękowic Górnych i Państwa Teresy i Tadeusza Dziubów z Goląszy Górnej, za co serdecznie im dziękujemy.