Badanie w kierunku boreliozy

Zapraszamy do Punktu Pobrań Śląskich Laboratoriów Analitycznych w Psarach, który przygotował specjalną ofertę dla mieszkańców naszej gminy. Punkt Pobrań w Centrum Medycznym Psary, mieści się przy ulicy Zwycięstwa 40a. W punkcie możecie Państwo wykonać ważne badania laboratoryjne w komfortowych warunkach, bez kolejek oraz od godziny 6 rano.

Mieszkańcy gminy Psary, którzy odwiedzą ten Punkt Pobrań od 1 lipca do 31 sierpnia mogą wykonać badanie w kierunku boreliozy w promocyjnej cenie:

Badanie poziomu przeciwciał w klasie IgG – 29 zł (zamiast 39,90 zł)*
Badanie poziomu przeciwciał w klasie IgM – 29 zł (zamiast 39,90 zł)*
Badanie potwierdzające metodą Western-Blot w klasie IgG – 79 zł (zamiast 105 zł)*
Badanie potwierdzające metodą Western-Blot w klasie IgM – 79 zł (zamiast 105 zł)*
*Do ceny badania należy doliczyć kwotę 9 zł za pobranie materiału

Zapraszamy od poniedziałku do piątku, w godzinach 6:00 – 11:30.

Borelioza to realne zagrożenie! Sprawdź ważne informacje!

Z badań przeprowadzonych w kierunku boreliozy (testy potwierdzenia Western-Blot p/c IgG/IgM) w Śląskich Laboratoriach Analitycznych w okresie: od 1 stycznia do 31 lipca 2019 roku, blisko co 3 wykonany test potwierdził boreliozę!

Problem boreliozy w Polsce monitorowany jest przez Państwowy Zakład Higieny. Z roku na rok obserwuje się wzrost zachorowań. Zwiększenie liczby nowych przypadków boreliozy obserwowane jest również na podstawie bazy danych pacjentów Śląskich Laboratoriów Analitycznych. W ostatnich latach znacznie wzrosła ilość wykonanych testów potwierdzających boreliozę a także nastąpił wzrost wyników pozytywnych, widoczny szczególnie w ostatnich dwóch latach (uwzględniono pacjentów wykonujących pełną diagnostykę serologiczną: test ELISA i test potwierdzenia Western-Blot).

Kleszcze występowały w Polsce od zawsze, ale wraz z ocieplaniem klimatu ich liczba stale rośnie. Intensywność rozprzestrzeniania się zakażeń jest procesem zróżnicowanym, zależnym od czynników środowiskowych i klimatycznych. Szczyt zachorowań w cyklu rocznym obserwuje się na wiosnę i jesienią, kiedy to kleszcze poszukują żywiciela.

Letnia pogoda zachęca do odpoczynku na świeżym powietrzu. Wielu z nas jako miejsce krótkiego odpoczynku wybiera parki, lasy, łąki, przydomowe ogrody czy chociażby brzegi jezior i rzek. Miejsca te będące oazą ciszy i spokoju stanowią jednocześnie naturalne środowisko bytowania kleszczy.

Rumień jako wyznacznik zakażenia?
Wbrew powszechnie panującej opinii, brak pojawienia się rumienia w miejscu ukąszenia, NIE jest równoznaczny z brakiem zakażenia. Faktem jest, iż rumień wędrujący występuje w ok. 40% przypadków boreliozy. U dzieci wartość ta spada jedynie do 10%. Jest to jednak widoczny i najbardziej charakterystyczny objaw zakażenia boreliozą. Z tego względu w świadomości społeczeństwa błędnie urósł on do miana wyznacznika obecności zakażenia lub jego braku.

Doświadczenia kliniczne
Przyjmijmy jednak, iż po ukąszeniu kleszcza pojawia się rumień. Ma on formę zaczerwienienia skóry w miejscu ukąszenia, a także zwiększa się obwodowo, jednocześnie blaknąc od miejsca ukąszenia. Stadium I zakażenia rozwija się zwykle w ciągu dwóch, trzech tygodni. Pojawiają się osłabienie, bóle mięśniowe, dreszcze oraz gorączka. Są to objawy grypopodobne. Pamiętajmy jednak, iż grypa niezwykle rzadko występuje w okresie letnim, zatem powyższych objawów nie należy bagatelizować.

Po okresie kilku tygodni/miesięcy rozwija się stadium II zakażenia. Pojawić się mogą objawy neurologiczne: bóle głowy, sztywność karku, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, bóle korzeniowe, porażenia nerwów obwodowych twarzy, zapalenie stawów, rzadziej zaburzenia rytmu.

Stadium III może rozwijać się nawet latami. Przybiera postać boreliozy przewlekłej. Charakterystyczne są przewlekłe zapalenia stawów, bóle mięśni, stawów, zaburzenia neurologiczne obejmujące niedowłady, zaburzenia koncentracji, pamięci, a nawet zmiany osobowości.

Bądź bezpieczna(-y)
Niestety w dalszym ciągu nie ma opracowanej skutecznej szczepionki chroniącej przed zakażeniem. Jedynym skutecznym, prewencyjnym zachowaniem jest unikanie kontaktu z tym pajęczakiem oraz stosowanie środków odstraszających. W przypadku, gdy dojdzie do ugryzienia należy w sposób umiejętny usunąć intruza. Nie należy smarować wazeliną, tłuszczami wokół miejsca wkłucia, gdyż wówczas zwiększa się ryzyko zakażenia.

Jeśli zaobserwowała(-e)ś u siebie którykolwiek z powyższych objawów lub po przebytym ukąszeniu kleszcza nie wykonałeś badań laboratoryjnych w kierunku boreliozy – nie zwlekaj! Przyjętym standardem jest badanie poziomu przeciwciał w klasie IgG oraz IgM. W przypadku wyniku wątpliwego lub dodatniego, należy wykonać badanie potwierdzające metodą Western-Blot.