Trwa usuwanie skutków gradobicia i szacowanie strat

Wczorajsza nawałnica, która przeszła przez gminę Psary wyrządziła wiele szkód. Najbardziej ucierpiały Strzyżowice, Góra Siewierska i Dąbie. Strażacy mają pełne ręce roboty. W pomoc poszkodowanym zaangażowany jest również psarski samorząd.

Od wczorajszego wieczoru psarski samorząd podejmuje szereg działań, mających na celu zmniejszenie skutków nawałnicy. W pierwszej kolejności pracownicy urzędu pozyskali z okolicznych składów budowlanych plandeki do zabezpieczania uszkodzonych dachów w budynkach mieszkalnych.

Z uwagi na liczne zgłoszenia napływające do straży pożarnych, Gmina wynajęła na własny koszt 2 zwyżki z obsługą, które zabezpieczają plandekami uszkodzone dachy w budynkach mieszkalnych. Osoby poszkodowane, które na własną rękę chcą zabezpieczyć swój dach, a nie mają plandeki, mogą ją otrzymać w Zakładzie Gospodarki Komunalnej w Dąbiu, przy ul. Dolnej 1.

Z samego rana powołana została także specjalna komisja ds. ustalania szkód i szacowania strat powstałych w wyniku wczorajszego gradobicia. Członkowie komisji, w skład której wchodzą pracownicy Urzędu Gminy Psary, Ośrodka Pomocy Społecznej i Zakładu Gospodarki Komunalnej, przeprowadzają wizje lokalne w zgłoszonych gospodarstwach domowych, które ucierpiały w wyniku nawałnicy. Sporządzają także protokoły, które będą stanowiły podstawę do wypłaty odszkodowań. Pomoc udzielana będzie zgodnie z zasadami zatwierdzonymi przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, dostępnymi pod linkiem: http://bityl.pl/MXnw7

Osoby poszkodowane, które potrzebują pomocy w zabezpieczaniu uszkodzonego w wyniku wczorajszego gradobicia dachu na budynku mieszkalnym lub przy szacowaniu powstałych strat, mogą się zgłaszać do Urzędu Gminy w Psarach lub dzwonić na numery tel.: 32 29 44 900 (w godzinach pracy Urzędy Gminy Psary) oraz 885 575 028 (w godzinach pracy Urzędu Gminy Psary oraz godzinach popołudniowych).

W pierwszej kolejności zabezpieczane są budynki zamieszkałe, które wymagają pilnej interwencji, a powstałe w nich szkody mogą skutkować kolejnymi. Prosimy wszystkich o wyrozumiałość.