Marsz po Zdrowie z Wiankiem na Głowie 2021

Są ludzie, którzy kochają wyzwania, lubią mieć cel i uwielbiają realizować wartościowe przedsięwzięcia. I choć zazwyczaj, droga do celu nie jest łatwa, to rezultat zawsze daje wiele satysfakcji.

Jednym z takich przedsięwzięć jest doroczny Marsz po Zdrowie z Wiankiem na Głowie, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Dobre Ręce z Będzina we współpracy ze Stowarzyszeniem Kobiet 18+ z Dąbia. Doroczna, 6. już edycja, odbyła się 12 czerwca 2021 roku w malowniczych, wiejskich, naturalnych plenerach gminy Psary, w sołectwie Brzękowice Dolne. Przyjechali entuzjaści nordic walkingu z całego regionu śląskiego - formacje Stadion Śląski Chorzów, Bobry Walking z Bobrownik, Messi Team i Harpagan Sosnowiec, Dąbrowski Nordic Team, Aktywne Kijanki Grodziec, Kobiety 18+ z Dąbia, Kije w Dobrych Rękach z Będzina i niezrzeszeni. Kolorowa grupa 80 osób przeszła dystans ponad 9 km, promując zdrowy styl życia i aktywność ruchową w każdym wieku.

Impreza dotowana była przez psarski samorząd, a przestrzeń boiska sportowego i pomieszczeń udostępnił Klub Sportowy Gminy Psary.

Zadanie jest twardo osadzone w priorytetach obu Stowarzyszeń - propagowanie zdrowego stylu życia i integracji międzypokoleniowej w dobie zamykania się ludzi w domach.
Podczas rajdu można było dostrzec, ile dobrego ludzie czerpią ze wspólnego przebywania oraz uczestnictwa w zespołowych przedsięwzięciach. Przyjeżdżają nawet kilkadziesiąt kilometrów - są dzieci, osoby w średnim i mocno dojrzałym wieku. A słowa i energia, które zostawiają w podziękowaniu, wznoszą organizatorów bardzo wysoko i motywują do działania.

Marsz po Zdrowie z Wiankiem na Głowie to już przedsięwzięcie znane w regionie, inicjatywa, która ugruntowała swój status wśród sportowych wydarzeń, ciesząca się dużym powodzeniem.
Idea wianka nawiązuje do słowiańskiej kultury, sięgającej swymi korzeniami czasów przedchrześcijańskich, kiedy niezwykłą rolę odgrywał naturalny rytm życia natury. Wiankom przypisywano działanie magiczne, wierząc w ich moc zapewniania urodzaju. Rajd ma zapewnić urodzaj i dostatek zdrowia! Wszyscy uczestnicy w to wierzą, zapisując się na kolejną edycję za rok. Wszak każdy zostawił na trasie malowany kamyk z kodem pocztowym, na pamiątkę i na szczęście...
Stowarzyszenie Kobiet 18+