W Gminnym Żłobku w Psarach na dzieci czeka Biała Sala Relaksu

W żłobku w Psarach powstała Biała Sala Relaksu. To nowe, niezależne pomieszczenie urządzone w bardzo jasnych kolorach, które inspirowane jest salą doświadczania świata, wywodzącą się z holenderskiej metody Snoinezelen. Celem tej metody jest wszechstronna stymulacja układu nerwowego dziecka.

Zależy nam, aby w tym świecie pełnym bodźców było miejsce w którym możemy odnaleźć równowagę, ciszę i odprężyć się - mówi Agata Wilczyńska, Dyrektor Gminnego Żłobka w Psarach. - W sali urządzonej w jasne kolory są przedmioty, które sprawiają, że panuje tam atmosfera relaksu. Jest muzyka - szum wody czy odgłosy zwierząt oraz delikatna gra świateł. Celem przebywania w naszej sali jest odpoczynek, relaks, wyciszenie, ale także rozbudzenie uśpionych jeszcze zmysłów. Możliwy będzie lepszy rozwój aktywności, rozwijanie poczucia i świadomości własnego ciała, doskonalenie koncentracji uwagi. Z sali relaksu korzystać będą wszystkie dzieci uczęszczające do żłobka. Najmłodsi będą przebywać tam w małych grupkach lub indywidualnie. Jestem przekonana, że będzie to miejsce, które sprawdzi się podczas adaptacji najmłodszych, ale też dla dzieci bardzo energicznych mających trudność z ukierunkowaniem, opanowaniem własnej energii. Będziemy tam zapraszać do zabawy także dzieci bardzo spokojne, które w małej przyjaznej przestrzeni będą mogły obudzić swoje zmysły odkrywając zabawę wybranymi pomocami.

Dzięki atmosferze wyciszenia można skupić swoją uwagę na konkretnych bodźcach. Dziecko ma wolność wyboru, jakie potrzebuje rozbudzić. W sali są pomoce, które pozwalają na pracę dziecka wybranym zmysłem: wzroku, słuchu i dotyku. Jest świetlna kolumna, basen z jednokolorowymi piłkami, bujak do ćwiczenia równowagi, kącik luster oraz wiele innych pomocy specjalnie dobranych do pracy w tej sali.

Wszystkie te elementy pozwalają na ćwiczenie koncentracji na konkretnych bodźcach, rozwijanie spostrzegawczości, poszerzanie doświadczeń wzrokowych, słuchowych czy dotykowych, doświadczanie i rozwijanie zdolności postrzegania, rozwijanie wrażliwości oraz budowanie wyobrażeń i wiedzy na temat otaczającego świata.

Jestem dumna, że udało nam się w Gminnym Żłobku w Psarach stworzyć tak przyjazne i wierzę bardzo przydatne miejsce, wspierające rozwój najmłodszych mieszkańców Gminy – dodaje Agata Wilczyńska, dyrektor placówki.