Wiosną ruszą kolejne prace w Zagłębiowskim Parku Linearnym

Po zakończeniu I etapu, przyszedł czas na kolejne prace związane z utworzeniem Centrum Edukacji Ekologicznej w Górze Siewierskiej. Niebawem rozpocznie się budowa parku doświadczeń i ścieżek edukacyjnych.

Wkrótce ruszy realizacja II etapu budowy Zagłębiowskiego Parku Linearnego. W ramach inwestycji powstaną ścieżki edukacyjne, park doświadczeń oraz różne elementy edukacyjne, takie jak makieta odnawialnych źródeł energii, sztuczna pasieka z ulami, kamienne głazy, zabawki muzyczne, labirynt z wysokich traw oraz lapidarium, czyli geologiczny ogród. Przedsięwzięcie zakłada również utworzenie ścieżki zapobiegania niskiej emisji z 23 edukacyjnymi tablicami. Na każdej z nich pojawią się informacje dotyczące niskiej emisji oraz kody QR, odsyłające czytelnika do ogólnodostępnych stron internetowych z dodatkowymi informacjami na dany temat. Dodatkowo teren zostanie ogrodzony i oświetlony.

Przypominamy, że budowa I etapu została zakończona pod koniec ubiegłego roku. W trakcie przeprowadzonych wówczas prac powstała 15 metrowa wieża widokowa, wykonano ciąg pieszo-rowerowy biegnący przez cały teren parku, ścieżkę pieszą i edukacyjny plac zabaw z bezpieczną nawierzchnią oraz niewielkimi pagórkami o różnej wielkości. Dodatkowo zamontowano urządzenia rozwijające różne umiejętności ruchowe i intelektualne, które są związane z muzyką i fizyką. Teren poprzeplatany jest naturalnie zielonymi okręgami z niskimi nasadzeniami
i pojedynczymi drzewami. Nie brakuje także ławek czy koszy na śmieci.

Planowane otwarcie Centrum Edukacji Ekologicznej to początek przyszłego roku. Warto wspomnieć, że inwestycja jest wsparta krajowymi i unijnymi dofinansowaniami sięgającymi ponad 4,1 mln zł.