Rewitalizacja byłej szkoły w Goląszy Górnej zakończona

Po dwóch latach ciężkiej pracy, polegającej na kompleksowej modernizacji obiektu, zagospodarowaniu terenu oraz wyposażeniu pomieszczeń w sprzęt, budynek byłej szkoły w Goląszy Górnej jest gotowy do użytku.

Cała inwestycja oparta była na połączeniu trzech rożnych projektów. Realizację tak ogromnego przedsięwzięcia umożliwiły uzyskane przez gminę dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Celem pierwszego projektu było utworzenie mieszkania chronionego, które jest formą pomocy społecznej. Drugi zakładał kompleksową termomodernizację, a trzeci remont i wyposażenie pozostałej części obiektu, w którym ma powstać klub aktywnego mieszkańca.

Trzy mieszkania chronione dla mieszkańców gminy

W wyremontowanym budynku byłej szkoły powstały trzy mieszkania chronione, dla trzech mieszkańców naszej gminy, będących w trudnej sytuacji życiowej, niepełnosprawnych lub w podeszłym wieku, którzy potrzebują codziennego wsparcia
w funkcjonowaniu, ale nie wymagają całodobowej opieki. Dodatkowo jedno z pomieszczeń znajdujących się w placówce zostało przekazane do dyspozycji Ośrodka Pomocy Społecznej w Psarach. To właśnie w nim będzie przebywał tzw. asystent mieszkańców, który będzie koordynował opiekę nad osobami przebywającymi w mieszkaniach chronionych. Do wyremontowanego obiektu została przeniesiona również filia Świetlicy Wiejskiej z Brzękowic Górnych. Ze względu na poprzednie umiejscowienie, a w szczególności barierę architektoniczną jaką stanowiły schody, z jej usług nie mogły korzystać osoby niepełnosprawne.

Całkowita metamorfoza budynku w środku i na zewnątrz

W ramach rewitalizacji zewnętrzne ściany budynku pokryto nowymi tynkami i pomalowano. Powstała również nowa więźba dachowa pokryta ceramiczną dachówką, a na dachu zamontowano instalację fotowoltaiczną. Wykonano tynkowanie i malowanie ścian wewnętrznych i sufitów, zamontowano nowe okna, drzwi i oświetlenie oraz położono podłogi. W pomieszczeniach sanitarnych pojawiły się płytki, elementy ceramiczne oraz instalacje ciepłej i zimnej wody. Przeprowadzono również szereg prac niewidocznych gołym okiem, takich jak nowa instalacja wodno-kanalizacyjna oraz nowe przyłącze wodociągowe do budynku. Zabudowano w terenie prefabrykowane szambo i podłączono instalację kanalizacji. Zamontowano przewody do centralnego ogrzewania, instalacji elektrycznej, alarmowej, CCTV - systemu pozwalającego na śledzenie z odległości zdarzeń rejestrowanych przez kamery oraz monitoringu. Wykonano także nowe izolacje cieplne i przeciwwilgociowe posadzki, wylewki cementowe, ocieplono ściany zewnętrzne za pomocą mineralnych płyt izolacyjnych oraz położono płytki i panele na podłogach. Na zewnątrz obiektu wybudowano chodniki z kostki brukowej oraz parkingi przed i za budynkiem, które zostały utwardzone ażurowymi płytami. Powstały również nowe schody prowadzące do wejścia głównego budynku
i droga prowadząca do placu zabaw, boiska oraz terenu rekreacji. Powierzchnia gruntu pod nasadzenia krzewów została wyrównana, a wokół zostało wykonane ogrodzenie.

Kompleksowe wyposażenie placówki

Ostatnim krokiem było wyposażenie pomieszczeń budynku w odpowiedni sprzęt i meble. Zakupiono sprzęt AGD do dwóch kuchni, znajdujących się w mieszkaniu chronionym oraz do klubu seniora. Zamontowano meble kuchenne oraz nowe stoły i krzesła. W jednym z pomieszczeń powstała bawialnia dla dzieci, w której stanęła konstrukcja zabawowa tzw. „małpi gaj”. Elementy konstrukcji z jednej strony rozwijają koordynację ruchową i zapewniają pozytywną dawkę ruchu, a z drugiej zaciekawiają swoją niezwykłą formą. Korytarzyki dla jednych mogą stanowić bajkowe doświadczenie, dla innych kojarzyć się z nowoczesną grą komputerową. Każde dziecko odkryje tutaj coś ciekawego dla siebie. Przejście toru przeszkód rozwija chęć rywalizacji, natomiast ślizgi ze zjeżdżalni dają wrażenie zabawy z grawitacją.

Dziś wystarczy spojrzeć na budynek, by zauważyć olbrzymi nakład pracy i zainwestowanych środków. Obiekt prezentuje się okazale nie tylko z zewnątrz, ale również w środku.

Dzięki tej ogromnej inwestycji, budynek byłej szkoły dostał „nowe życie” i przez kolejne lata może służyć naszym mieszkańcom. Stanie się zapewne miejscem wielu spotkań i pozwoli aktywnie spędzać czas.