Projekt BohaterOn w twojej szkole 2021

18 wrzesień 2021

BohaterON – włącz historię!

 to ogólnopolska kampania mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku.

Jest realizowana od 2016 roku przez trzy wrocławskie organizacje: Fundację Rosa, Fundację Sensoria i Fundację Pokolenia Kolumbów, których działaniom przyświeca hasło: Pamięć – Edukacja – Pomoc.

Za pośrednictwem kampanii  promowane są patriotyczne postawy i tożsamość narodowa w Polsce i poza jej granicami, a także tworzymy wspólnotę pamiętającą o historii naszego kraju i jego bohaterach przez cały rok.

W tym celu umożliwiamy każdej zainteresowanej osobie wysyłkę pocztówki, listu bądź laurki do wybranego Powstańca Warszawskiego.

Przez cztery edycje kampanii do uczestników walk o stolicę napisano ponad osiemset tysięcy kartek!

Wszystkie dowody uznania  trafiły do Powstańców, w wielu przypadkach stając się początkiem pięknego dialogu pokoleń.

 

W tym roku  włączamy  się w akcje   BohaterOn w twojej szkole 2021

 

Projekt jest realizowany w ramach lekcji historii, godziny wychowawczej oraz zajęć pozalekcyjnych.

Poznajemy historie dziadka Władka oglądając "Niebajkę o Powstaniu Warszawskim"

Przedstawienie dla najmłodszych oparte na relacji dziadek – wnuczka, w prosty sposób wyjaśnia dzieciom czym jest bohaterstwo, czyn patriotyczny i co zrobić, by móc się nazwać patriotą. Pokazuje, co dla Powstańców Warszawskich znaczy pamięć o historii oraz jak ważna jest dla nich korespondencja z dzisiejszymi, młodymi patriotami.

 

Starsi uczniowie  poznają historię Pana Stanisława.

Przenoszą się wraz z nim do wojennej, powstańczej Warszawy i są świadkami pięknej przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Słuchają o tym, że nawet w najtrudniejszych chwilach pojawiał się promyk nadziei i poczują, że warto było narażać życie, aby przenieść listy, które dawały nadzieję i dostarczały radości w świecie opanowanym przez zło. Przekonują się, jak szybko trzeba było dorosnąć, i że w wojnie nie ma w pełni szczęśliwych zakończeń.

 

 

Chcąc podziękować Powstańcom za ich trud i poświęcenie oraz bohaterską postawę  przygotowujemy kartki dla Powstańców