Gotuj się na zmiany

02 grudzień 2019

Gotuj się na zmiany

(Kliknij w zdjęcie by zobaczyć film)

Jest to ogólnopolski program edukacyjny marki „ Winiary”, którego celem jest edukowanie młodzieży w zakresie zasad prawidłowego żywienia oraz świadomego budowania nawyków żywieniowych. W tej edycji projektu organizatorzy postawili na własne doświadczenie uczniów. Realizowane scenariusze oparte były o metodę Action Learning. Od organizatorów szkoła otrzymała zestaw edukacyjny umożliwiający realizację zajęć. W zestawie znalazły się: scenariusze lekcji i materiały dla nauczyciela, plansze edukacyjne, plakaty, karty pracy, ankiety. "Jesteś, tym, co jesz” to nie pusty frazes, a sama prawda. Zwracanie uwagi na wartości odżywcze, eliminowanie pustych kalorii, regularne spożywanie posiłków to podstawowe zasady, dzięki którym zadbamy o nasze samopoczucie, wygląd i przede wszystkim zdrowie. A im wcześniej się za to zabierzemy, tym lepiej. Ambasadorem tego programu jest Damian Kordas. Program realizowali na przełomie maja - czerwca uczniowie klas VI i V.

W klasach zrealizowane zostały w ramach programu następujące zajęcia: "Techniki kulinarne", "5 porcji świeżych warzyw i owoców", "Racjonalne żywienie", "Nie marnuj jedzenia – przemyśl zakupy", "Żywność bogactwem składników mineralnych – czytanie etykiet". Odbyły się również zajęcia dotyczące zachowania przy stole, nakrywania i dekorowania stołu, a także praktyczne polegające na przygotowaniu zdrowych deserów i przekąsek.

  Program jest ciekawą formą edukacji żywieniowej uczniów (kształtuje właściwe nawyki żywieniowe, promuje zdrowy styl życia, uczy szacunku do żywności, rozwija umiejętność zdrowego, świadomego przygotowania smacznych posiłków, estetycznego ich serwowania i spożywania), integruje młodzież poprzez podejmowanie wspólnych działań kulinarnych.

Nasi uczniowie biorąc udział w różnych konkurencjach otrzymali nagrodę w postaci bonu na  1000  zł z przeznaczeniem na zakup sprzętu sportowego.