m 1 1  Gminna dotacja na usunicie i unieszkodliwienie wyrobw zawierajcych azbest1

1 sierpnia - Pamiętaj!

Gmina Psary włączyła się aktywnie w ogólnopolską akcję propagowania godnego uczczenia przypadającej w tym roku kolejnej 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia o godz. 17.00 w naszej gminie zostanie upamiętniona rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego we wszystkich remizach Ochotniczych Straży Pożarnych w naszej gminie na 3 minuty zabrzmią syreny alarmowe. Akcja będzie zarazem testem syren.

Przedstawiamy pismo Prezesa Śląskiego Okręgu Światowego Zarządu Żołnierzy Armii Krajowej – por. Waldemar Tomżyński, Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach – płk mgr inż. Krzysztof Radwan, Prezes Zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” – Maria Nowak oraz Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach – dr Andrzej Drogoń, w związku z powyższym.

Polski Sierpień urasta w wymiarze historycznym do symbolu obrazującego szczególny etos walki o wartości najwyższe, walki o niepodległy byt, budzenie nadziei na zwycięstwo nawet wtedy, kiedy los wydawał się przesądzać o klęsce. Tylko w XX wieku można wskazać ciąg niezwykłych zdarzeń z tym utożsamianych: Rok 1920, 1944, 1980!

Symbolika tego miesiąca dobitnie zostaje podkreślona społecznym uwrażliwieniem, które już od kilku lat uzewnętrznia się poprzez potraktowanie dnia wybuchu Powstania Warszawskiego jako szczególnego święta. W etosie walki żołnierzy Armii Krajowej i innych Powstańców w Warszawie ogniskują się te wszystkie wartości, które przebijają przez etos Polskiego Sierpnia! Pragniemy włączyć się w ogólnopolską akcję propagowania godnego uczczenia przypadającej w tym roku kolejnej 68. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętamy jednocześnie, jak wielkie znaczenie dla bytu państwowego i narodowego na Górnym Śląsku i Śląsku Cieszyńskim ma obchodzona w tym roku 90. rocznicy powrotu tych ziem do Polski. Chcielibyśmy, aby symboliczna zaduma w dniu 1 sierpnia była hołdem dla tych wszystkich, którzy walczyli o byt narodowy i państwowy w Powstaniach Śląskich, a w późniejszym okresie z tak dużą determinacją budowali zręby samorządnego ustroju, jaki Sejm Ustawodawczy RP nadał województwu śląskiemu ustawą konstytucyjna 15 lipca 1920r. W tym czasie chcemy również pamiętać o tragicznym losie Policjantów Województwa Śląskiego, okrutnie wymordowanych w 1940r. przez sowieckiego okupanta.

Walka o byt niepodległościowy, którego symbolem jest Powstanie Warszawskie w dziejach Narodu i Państwa Polskiego stanowi moment szczególnej zadumy. Dziesiątki tysięcy Kolumbów rocznik 20. chwyciło za broń, aby wystąpić przeciwko okupacji niemieckiej, a jednocześnie nie dopuścić do okupacji sowieckiej. Ofiara najwyższa, którą trzeba było zapłacić była cząstką ceny za niepodległość, jakiej doznajemy. Tutaj, na Ziemi Śląskiej czas ten nierozłącznie wprowadza w wymiar zadumy związanej z Pamięcią o etosie walki Górnoślązaków w Trzech Powstaniach.

Pragniemy, aby w rocznicę godziny „W” na minutę zamarł w naszych miastach i wioskach ruch uliczny, abyśmy mogli w chwili zadumy pochylić się nad wszystkimi, którym jesteśmy to winni! Towarzyszyć temu powinno włączenie syren i klaksonów samochodowych 1 sierpnia o godzinie 17.00. Dla podkreślenia rangi wydarzenia, jakim był wybuch Powstania Warszawskiego, zwracamy się również z propozycją wywieszenia flag narodowych na urzędach państwowych i samorządowych oraz w miejscach publicznych, a także w naszych domach.

Zwracamy się do władz lokalnych jednostek samorządu terytorialnego o spowodowanie działań umożliwiających realizację tej idei w każdej, nawet najmniejszej miejscowości Naszego Regionu. Mamy gorącą nadzieję na wspólne uczczenie Wielkich Idei i heroizmu bohaterów Warszawskiego Powstania, a także wszystkich walczących w imię idei niepodległości, szczególnie tutaj w województwie śląskim, której częścią jest Śląska Ziemia – Powstańców Śląskich.

Szef Wojewódzkiego
Sztabu Wojskowego
w Katowicach
płk mgr inż. Krzysztof Radwan

Prezes Zarządu
Ogólnopolskiego Stowarzyszenia
„Rodzina Policyjna 1939 r.”
Maria Nowak

Prezes Śląskiego
Okręgu ŚZŻAK
por. Waldemar Tomżyński

Dyrektor Oddziału
Instytutu Pamięci Narodowej
w Katowicach
dr Andrzej Drogoń

[nbsp]