Przyjaciele Tatrzańskiego Parku Narodowego

30 maj 2018

„Przyjaciele Tatrzańskiego Parku Narodowego”

Można mieć przyjaciół w klasie, szkole, w bliższym i dalszym środowisku. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Strzyżowicach zaprzyjaźnili się z Tatrzańskim Parkiem Narodowym, który chroni najwyższe pasmo Karpat – Tatry. O Tatrach w Polsce można mówić „naj” oraz „tylko tu”: najwyższy punkt – Rysy, najdłużej zalega śnieg, tylko tu występuje roślinne piętro turniowe, tylko tu żyją kozice i świstaki. W Tatrach przetrwała dzika przyroda oraz dawne sposoby gospodarowania i budownictwa. Przyciągają one wielu turystów. „Z miłości do gór” gromada zuchowa Leśne Skrzaty i Wędrujące Stonogi wyruszyły 17 października, wczesnym rankiem na dwudniową wycieczkę.

Do wycieczki młodzi turyści przygotowali się już we wrześniu biorąc udział w Programie „Przyjaciel parku narodowego”, który został zainspirowany programem Junior Ranger realizowanym przez National Park Service w USA. Uczniowie klas II, III i IV (140 uczniów) wypełniali książeczki z zadaniami, zagadkami i rebusami związanymi tematycznie z Tatrzańskim Parkiem Narodowym. Podczas ich rozwiązywania nie tylko dobrze się bawili, ale przede wszystkim wzbogacili swoją wiedzę na temat tatrzańskiej przyrody i wzięli udział w konkursie. W nagrodę za poprawne rozwiązanie zadań każdy uczestnik otrzymał dyplom i odznakę.

Zweryfikować swoją wiedzę w terenie miały okazję zuchy i przedstawiciele koła turystycznego. Zakopane powitało ich mżawką, ale nie miała ona większego wpływu na atrakcyjność wycieczki.

W sobotę najpierw odwiedzili pomnik Kornela Makuszyńskiego i Koziołka Matołka. Po spacerze Krupówkami wjechali kolejką na Gubałówkę, gdzie podziwiali widok na Giewont. Po powrocie do budynku uczestniczyli w warsztatach plastycznych malowania na szkle. Powstały piękne prace o tematyce górskiej. Dzień zakończył się super dyskoteką połączoną z nauką „Belgijki” i zuchowymi pląsami.

W niedzielę odwiedzili Zespół Dworsko – Parkowy w Kuźnicach, gdzie zwiedzili wystawę przyrodniczą „Kolekcja Kocyana”. Następnie udali się czerwonym szlakiem do Doliny Strążyskiej. Podziwiając przepiękne, jesienne kolory drzew dotarli do wodospadu Siklawica. Słoneczna pogoda sprawiła, że wycieczka była bardzo udana. Każdy uczestnik otrzymał prezent w postaci materiałów informacyjnych związanych z Tatrami , map Zakopanego i Tatrzańskiego Parku Narodowego oraz zdobył punkty w książeczkach turystycznych. Na koniec uczestnicy wycieczki podziękowali gospodarzom i wspaniałym przewodnikom państwu Elżbiecie

i Edwardowi Wlazło oraz pracownikom Domu Wczasów Dziecięcych „Pałac Tatrzański” w Kościelisku. Wieczorem, w dobrych humorach młodzi podróżnicy wrócili do domu.