Szkoły promujące zdrowie

26 wrzesień 2018

Szkoły promujące zdrowie

Prosimy zapoznać się  z planem naszego szkolnego projektu szkół promujących zdrowie.

 

   ŚWIATOWY DZIEŃ PIERWSZEJ POMOCY

 

 

Obchodzony w co drugą sobotę września , dzień ten został ustanowiony z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród ludzi. Jest tu szczególna rola młodych osób tak, aby uwrażliwić ich na potrzebę niesienia pomocy, wykształcić w nich właściwe postawy i nauczyć zasad postępowania w razie wypadków. 

Podczas obchodów Światowego Dnia Pierwszej Pomocy w naszej szkole uczniowie z klas starszych uczyli małe dzieci jak ratować życie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA

 

Akcja ta ma zachęcać wszystkich ludzi, a zwłaszcza dzieci, do regularnego mycia rąk jako kluczowego elementu profilaktyki przeciw biegunce i infekcjom ukladu oddechowego. Wykształcenie wśród dzieci nawyku mycia mydłem rąk przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety może ocalić więcej istnień  ludzkich niż jakakolwiek szczepionka.Uczyliśmy dzieci jak prawidłowi myć ręce. Każde z nich otrzymało w prezencie malutkie mydełka. Wykonaliśmy też plakaty. 

 

 

 

EUROPEJSKI DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA

Celem święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród najmłodszychm dobrych nawyków żywieniowych, spożywania regilarnie posiłków oraz informowanie o konsekwencjach złej diety. W nasze sszkolenie uczniowie z tej okazji sami przygotowywali zdrowe przekąski. Oto wystawka ich dzieł:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Regulamin konkursu na maskotkę promującą zdrowie

 

 

POMARAŃCZOWY DZIEŃ

Jesiennym kolorem dominującym ostatnio w naszej szkole był pomarańczowy. Wiele wydarzeń, które w tym dniu miało miejsce było zabarwione na pomarańczowo - stroje uczniów, pań, wystrój klas. Pomarańczowe były również warzywa i owoce.  uczniowie zajadali z nich zdrowe pomarańczowe potrawy- dynie, marchewki, pomarańcze, mandarynki. W klasach pojawiły się również gazetki edukacyjne przedstawiające zawartość witamin w pomarańczowych warzywach i owocach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WYNIKI KONKURSU NA MASKOTKĘ PROMUJĄCĄ ZDROWIE

 

 I miejsce - Julia Pająk

II miejsce - Zofia Swoboda

III miejsce - Anna Sierocka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

OWOCOWY DZIEŃ

Dzisiaj w naszej szkole było bardzo wesoło. cały dzień upłynął nam pod znakiem kolorowych, zdrowych i pysznych owoców. Nauczyciele opowiadali nam o zdrowych darach natury. Mogliśmy przybić sobie owocowe pieczątki i skosztować pysznych owoców, a nawet zrobić sobie owocowe zdjęcie. wszyscy zainteresowani uczniowie mogli przygotować sobie sałatkę owocową. ach, co to była za uczta, a jaka radość? To prawda, że najlepiej smakują samodzielnie przyrządzone smakołyki.

 

 

 

 

 

 

 SPOTKANIE Z ORTOPEDĄ

 

W tym dniu do naszej szkoły zawitał lekarz ortopeda - pan doktor Michał Białek - tata Tosi z klasy czwartej. Uczniowie mieli okazję porozmawiać o różnych specjalnościach lekarskich, a w szczególności o ortopedii. Ogladając zdjęcia rentgenowskie, próbowły mazwać poszczególne części ciała i wskazać miejsce złamania. Asystowały również przy zakładaniu opatrunków gipsowych.  Dużo emocji wzbudził model kręgosłupa oraz różne narzędzia lekarskie. Spotkanie sprawiło, że większość dzieci chciałaby w przyszłości wykonywać zawód lekarza. 

Serdecznie dziękujemy panuMichałowi Białkowi za niezapomnianą lekcję.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Z WIZYTĄ W MUZEUM CHLEBA W RADZIONKOWIE

 

Niektóre klasy z naszej szkoły wybrały się na wycieczkę autokarową do Muzeum Chleba w Radzionkowie koło Bytomia. Muzeum to powstało z szacunku dla historii. Zgromadzone zostały w nim eksponaty znierane przez wiele lat, wszystko co służyło wytwarzaniu chleba i wszystko, co o szacunku dla chleba zaświadcza. Głównym celem wycieczki było poznanie historii od przysłowiowego ziarna do bochenka chleba oraz procedury wypieku chleba. Uczniowie byli zachwyceni z możliwości samodzielnego przygotowania własnego wypieku. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 DZIEŃ NALEŚNIKA

 

Dzień Naleśnika jest angielskim  odpowiednikiem Tłustego Czwartku, który obchodzony jest w przeddzień Środy Popielcowej. Tradycja anglosaska nakazuje jedzenie baleśników w każdej postaci. Jajka, cukier i masło były kiedyś oznakami dobrobytu, dlatego spożywano je przed postem . Pomimo wielu kalorii postanowiliśmy samodzielnie przygotować i je skosztować.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 PYSZNY KOKTAJL

 

Owocowo - znaczy zdrowo! wiedzą o tym wszyscy uczniowie naszej szkoły! Wiedzą również o tym, że aby być zdrowym, należy się zdrowo odżywiać. Właśnie dlatego uczniowie klasy pierwszej wraz z pomocą rodziców przyrządziły koktajl owocowy. 

 

 

 

 

 

 

 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WODY

 

" Woda to skarb! Woda to życie! Szanujmy ją należycie". Pod tym hasłem obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Wody. Ta wielka akcja ma zwrócić uwagę ludzi na niewielkie zasoby wody pitnej jakie posiadamy, i co za tym idzie konieczność dbania o nie. Uczniowie wykonali plakaty promujące oszczędzanie wody, gazetki klasowe zawierające wiele cennych informacji o wodzie, podkreślające jej znaczenie w życiu ludzi i zwierząt. Nauczycielka chemii wraz z uczniami  starszych klas przeprowadziła ciekawe doświadczenia z wodą.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CZERWONY DZIEŃ

 

Celem czerwonego dnia było ukazanie wpływu kolorów na nasze życie, zwrócenie uwagi na warzywa i owoce w czerwonym kolorze oraz wspaniała wspólna zabawa. Zwrócono uwagę na wartości odżywcze warzyw i owoców z grupy czerwonych. Bylo czerwono i smacznie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 WARZYWA WOKÓŁ NAS

 

Klasy starsze zachęcały dzieci w młodszym wieku szkolnym do spożywania dużej ilości warzyw w codziennym jadłospisie. Dziewczyny wyjaśniały ich znaczenie i wartości odżywcze tłumacząc dlaczego należy jeść je conajmniej w ilości 5 porcji dziennie. Można nawet powiedzieć, że warzywa nas pochłonęły.

 

 

 

 

 

 

KONKURS " CZAS NA ZDROWIE".

 

Chętni uczniowie są proszeni o zapoznanie się z regulaminem poniżej.

 

 ZIELONY DZIEŃ

 

Kolejny raz obchodziliśmy w naszej szkole kolorowy zdrowy dzień owocowo - warzywny. Tym razem ubraliśmy się na zielono. Poznawaliśmy nieznane nam zielone warzywa i owoce oraz poszerzaliśmy naszą wiedzę na temat ich właściwości zdrowotnych. Szpinak, sałata, kiwi, ogórek, jarmuż dostarczają duże ilości witaminy C, E, K oraz potasu. Produkty z tej grupy zawierają również kwas foliowy, któwy wpływa na nasz układ nerwowy. Zajadajmy więc wszystko to co zielone!

 

 

 

 

 

WIOSENNE KANAPKI

Uczniowie naszej szkoły postanowili przygotować zdrowe i kolorowe wiosenne kanapki.Tego dnia uczniowie przynieśli do szkoły pieczywo białe i pełnoziarniste, świeże warzywa, wędliny, jajka i ser żółty. Ważną rolę odgrywał również szczypiorek i natka pietruszki. Kanapki wygladały bardzo apetycznie, wszyscy jedli je z wielkim apetytem.Pamiętajmy, że zdrowe śniadanie to  podstawa naszego dnia !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 DOGOTERAPIA

 

Ważnym elementem edukacji jest zdrowie, nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Dogoterapia to metoda polegająca na wspomaganiu procesu rehabilitacji, terapii i edukacji z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów. W naszej szkole odbyły się zajęcia z dogoterapeutą i psychologiem. Głównym celem zajęć było stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami zajęć, a psem, przekazanie wiedzy na temat bezpiecznego zachowania się przy psie, otwarcie uczniow na nowe doświadczenia, rozładowanie napięć, dostarczenie radości  i uśmiechu. Podczas zajęć wykonano wiele ćwiczeń i zabaw, które mają służyć podstawowemu celowi dogoterapii czyli wszechstronnemu rozwojowi ucznia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DRUGIE ŻYCIE POMIDORA

 

W naszej szkole zorganizowaliśmy zajęcia poświęcone pomidorom. Na po0czątku uczniowie zostali zapoznani z pewnymi ciekawostkami dotyczącymi pomidorów -dowiedzieli  się, że jest to owoc przywieziony do Europy przez Krzysztofa Kolumba, początkowo uważany za trujący. Kiedy ludzie przekonali się, że warzywo ma niepodwarzalny smak i własciwości, zaczęli się nim zajadać. Pomidory zawierają cenny składnik - likopen- barwnik, który nie tylko nadaje im głęboki czerwony kolor, ale przede wszystkim wychwytuje i dezaktywuje wolne rodniki, dlatego ma silne właściwości antynowotworowe.Pomadto pomidory pomagają obniżyć ciśnienie tętnicze  i cholesterol, tym samym chroniąc przed zawałem serca, udarem mózgu  i chorobami układu krążenia.  Następnie uczniowie wymieniali produkty jakie możemy uzyskać z pomidorów: ketchup, sałatki, koncentrat, sosy, zupa pomidorowa, pomidory suszone.... Sposobów konsumowania pomidorów jest mnóstwo! 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

LIP BUD  " ZDROWY RAP"

 

Lip bud pt " zdrowy rap" jest wynikiem pracy uczennic z klasy Va i VI a - szalonego pomysłu zrealizowanego spontanicznie. Sytuacje z nakręconego filmiku promują zsdrowy styl życia poprzez zachęcanie do jedzenia pięciu porcji warzyw i owoców dziennie, uprawiania sportu i negowania niezdrowej żywności. Do stworzenia tego lip budu wykorzystano piosenkę MC Hammera " Can't touch this". Zapromowano tu 10 sposobów na prawidłowe odżywianie. 

 

W celu obejrzenia lip budu proszę o kliknięcie w poniższy link.

 

 

 DIETETYK - SPOTKANIE Z UCZNIAMI

Do naszej szkoły przyjechała pani Ewelina Zięba - dietetyk pod patronatem dietetyka klinicznego pani 
Alicji Skubis. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia oraz dietę dostosowaną do dzieci w wieku szkolnym. Tylko  wypracowane, zdrowe nawyki żywieniowe pozwolą cieszyć się zdrowiem i zgrabną sylwetką. Ważną sprawą jest łączenie zdrowego odżywiania z uprawianiem sportu. Prowadząca omówiła główne błędy w naszej diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi i otyłości, al;e też do wielu chorób. Uczestnicy spotkania również dowiedzieli się jak ważną w jadłospisie pełnią rolę odpowienie śniadania. Ten pierwszy posiłek dostarcza niezbędnej energii na początek dnia oraz odpowiednich składników do prawidłowego rozwoju młodego organizmu. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ŻYWIENIOWY TRÓJKĄT - PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA DLA DZIECI I MŁODZIEŻY

Celem zajęć było przedstawienie sposobu urozmaicania codziennej diety w oparciu o dobór produktów z poszczególnych stopni piramidy żywieniowej. Uczniowie najpierw poznali jej poszczególne szczeble i produkty należące do każdej z grup. Szczegółowo omówiono produkty zbożowe, warzywa, owoce, produkty mleczne, mięso, dróbm ryby, jaja i nasiona roślin strączkowatych. Na koniec uczniowie narysowali i wypęłnili piramidę obrazkami przedstawiającymi różne produkty żywnościowe.Następnie przykleili te obrazki do piramidy.

 

 

 

 

 

 

KIERMASZ SZKOLNY

 

Uczniowie naszej szkoły samodzielnie przygotowali wiele pysznych i zdrowych przekąsek, które potem sprzedawali za symboliczną złotówkę. Promując zdrowe jedzenie przygotowali takie posiłki jak: sałatki, koktajl owocowy, desery, soki. Niektórzy nawet zapiekanki i  hamburgery domowej roboty.  Mamy nadzieję, że tego typu przedsięwzięcia wpłyną na świadomość żywieniową dzieci.

 

 

 

 

 

 

 SPOTKANIE Z DIETETYKIEM DLA RODZICÓW

 

O tym, że zdrowie jest największym skarbem człowieka wiedzą chyba wszyscy. Każdy chce żyć długo, zdrowo i szczęśliwie. Rodzice naszej społeczności szkolnej zostali zaproszeni na spotkanie z panią Moniką Kolonowską - trenerem dietetyki. Omówiła ona szczegółowo zasady racjonalnego odżywiania. Wśród nieprawidłowości występujących w sposobie żywienia młodzieży należy wymienić oprócz nieregularności w spożywaniu posiłków, niezbilansowane diety i częste podjadanie.Rodzice uczestniczący w spotkaniu mieli okazję dowiedzieć się w jaki sposób komponować odpowiednie posiłki oraz jak " przemycać" warzywa w diecie. Rady, które usłyszeli były ich zdaniem bardzo przydatne.

 

 

 

 A CO Z TYM ARBUZEM?

 

Arbuzowa .........pizza to idealny pomysł na nadchodzące upały. Arbuz to owoc, który kojarzy nam się przede wszystkim z latem.  Jest smaczny i orzeźwiający i można go przyrządzić na wiele sposobów.   Dzisiaj pizza arbuzowa według pomysłu i wykonania uczniów. Takie danie jest naprawdę pyszne, lekkie i wygląda zjawiskowo!

 

 

 

 

 

 

NORDIC WALKING DLA UCZNIÓW

Nordic walking to forma rekreacji polegająca na marszach ze specjalnymi kijkami. Ta ogólnodostępna działalność prozdrowotna angażuje aż 90 % mięśni całego ciała. Nordic walking ma wiele prozdrowotnych właściwości. W tym celu namówiliśmy naszych uczniów do podjęcia tej aktywności fizycznej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 OWOCOWE SZASZŁYKI

 

 Owoce nie muszą być nudne! Zdrowe owocowe szaszłyki mogą być smaczną przekąską dla każdego. Oczywiście miks owoców może być różny w zależności od upodobań. Oto nasza propozycja wykonana przez naszych uczniów

 

.