Wspierajmy lokalną gastronomię

W tym roku, już po raz drugi działalność branży gastronomicznej została mocno ograniczona w związku z panującą pandemią koronowirusa. Gdy w maju, z zachowaniem reżimu sanitarnego lokale otwarły się dla klientów wydawało się, że wszystko wraca do normy. Niestety, sezon letni nie należał do najlepszych, a nowe obostrzenia związane z walką z COVID-19 wprowadzone w październiku, umożliwiają jedynie sprzedaż jedzenia na wynos.

Pomaraczowy ty Zdjcie Cytat Jedzenie Post na Facebook

Ponieważ w drugiej połowie października w naszym kraju drastycznie przybywało nowych zakażeń i każdego dnia odnotowywano kolejny rekordowy wskaźnik nowych przypadków, rząd postanowił wprowadzić kolejne obostrzenia, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie branża gastronomiczna musiała stosować się do rygorystycznych obostrzeń. Lokale były otwarte od 6:00 do 21:00, a w pomieszczeniach mogła się znajdować jedna osoba na cztery metry kwadratowe. W chwili obecnej jedynym możliwym sposobem prowadzenia działalności jest sprzedaż jedzenia na wynos.

Wprowadzenie nowych zaleceń zmusiło restauratorów do dostosowania się po raz kolejny do narzucanych im wymogów. Nowa organizacja pracy, zakup opakowań czy wprowadzenie dowozu, to tylko nieliczne problemy z jakimi musieli się zmierzyć. Ciągłe przystosowywanie się do nowej rzeczywistości nie przyniesie jednak odczuwalnych korzyści, jeśli nie będzie odpowiedniego popytu na oferowane przez przedsiębiorców rozwiązania. W związku z aktualną sytuacją i obowiązującymi zasadami, każdy kto może ogranicza przebywanie poza domem, jedni pracują zdalnie, inni w systemie hybrydowym, a to z kolei wiąże się z mniejszą ilością potencjalnych klientów. Duża część lokali gastronomicznych w naszej gminie znajduje się przy drogach krajowych i wojewódzkich, gdzie ruch ostatnio jest zdecydowanie mniejszy.

Wesprzyjmy tych, którzy tylko dzięki nam mogą przetrwać ten trudny czas. Pamiętajmy, że w pierwszej kolejności kryzys związany z koronawirusem uderza w najmniejszy, lokalny biznes. Dla niektórych lokali w naszej gminie to walka o przetrwanie, grozi im w tej chwili całkowite zamknięcie. Jeśli jednak uda się utrzymać na rynku, nieunikniona będzie redukcja etatów, która pozbawi pracy wiele osób. Okażmy solidarność w działaniu i razem pomóżmy przetrwać branży gastronomicznej.

Poniżej prezentujemy mapę lokali gastronomicznych znajdujących się w naszej gminie, aktualne numery telefonów oraz godziny otwarcia. Mamy nadzieję, że zawarte w artykule informacje, ułatwią wszystkim bezpośredni kontakt i zachęcą do skorzystania z usług lokalnych kawiarni i restauracji.

restauracje mapa mniejsza

1. CIASTKARNIA KAWIORSKI MARIUSZ
Adres: Chrobakowe 13, 42-504 Chrobakowe
tel. 32 360 00 53, 501 213 634
strona internetowa: http://www.kawiorski.pl/
facebook: https://www.facebook.com/ciastkarnia.kawiorski
Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota 9.00 – 19.00
niedziela 10.00 – 19.00

Pierwszy punkt na naszej mapie to Ciastkarnia Kawiorski Mariusz w Dąbiu Chrobakowym. To miejsce gdzie możemy kupić pyszne ciastko i dobrą kawę. Bogata oferta lokalu zadowoli najbardziej wymagających klientów. Na wynos dostępne są ciasta, desery lodowe, torty, praliny, makaroniki francuskie, napoje, pieczywo własnej produkcji, również bezglutenowe oraz wszelkiego rodzaju bułki. Można nabyć także pizzę prosto z pieca, hamburgery własnego wyrobu, a także focaccię.

2. RESTAURACJA CHATA Z ZALIPIA
Adres: Podgórna 18, 42-512 Sarnów
tel. 32 267 88 77
strona internetowa: http://www.chatazzalipia.pl/restauracja-sarnow/
facebook: https://www.facebook.com/chatazzalipiasarnow
Godziny otwarcia:
poniedziałek – niedziela 11.00 – 16.00

W naszej gminie, przy drodze krajowej nr 86 znajduje się Restauracja Chata z Zalipia. Lokal położony jest w Sarnowie przy trasie w kierunku Katowic. Tu znajdziemy ofertę kuchni opartej o polskie tradycje. Najwyższej jakości, składniki sezonowe, własne wypieki oraz autorskie dania. Na wynos dostępne są także domowe zestawy obiadowe oraz ręcznie robione pierogi, które możemy odebrać osobiście lub zamówić z dostawą do domu.

3. ZAJAZD ZIELONY GOŚCINIEC
Adres: Stara 40, 42-512 Sarnów
tel. 32 363 35 41
strona internetowa: http://zielonygosciniec.pl/
facebook: https://www.facebook.com/zajazdzielony
Czynne całą dobę
Kolejna restauracja, która również mieści się w Sarnowie to Zajazd Zielony Gościniec. Lokal znajduje się przy drodze krajowej nr 86 jadąc w kierunku Siewierza. To miejsce oferuje smaczne i zdrowe jedzenie oraz bazę noclegową*. Dostępne są także wypieki z własnej cukierni: domowe ciasta oraz torty. Restauracja przyjmuje zamówienia telefoniczne i świadczy usługi cateringu.

4. RESTAURACJA POD LWEM
Adres: Zwycięstwa 18a, 42-575 Gródków
tel. 32 360 20 64, rezerwacja całodobowa: +48 512 377 714
strona internetowa: http://podlwem.net/
facebook: https://www.facebook.com/RestauracjaPodLwem/
Czynne całą dobę

W pobliżu drogi wojewódzkiej nr 913 prowadzącej do międzynarodowego portu lotniczego mieści się Restauracja Pod Lwem. Znajduje się ona w miejscowości Gródków i specjalizuje się w tradycyjnej kuchni polskiej i śląskiej. W obecnej sytuacji lokal oferuje catering i przyjmuje zamówienia telefoniczne. W ofercie znajduje się również wynajem pokoi gościnnych*.

5. FABRYKA KEBAB
Adres: Graniczna 61a, 42-512 Psary
tel. 501 067 927
strona internetowa: https://www.kebabfabryka.pl/index.html
facebook: https://www.facebook.com/fabrykakebab/
Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota 10.30 – 21.00
niedziela 13.00 – 21.00

Fabryka Kebab to lokal znajdujący się w Psarach, jest on również położony w sąsiedztwie drogi wojewódzkiej nr 913. Swoim klientom proponuje kebaby w cieście, bułce, na talerzu oraz burgery 100% wołowiny z autorskimi sosami. W menu znajdziemy także, zapiekanki, zestawy, zestawy junior, sałatki, frytki oraz napoje. W chwili obecnej zamówienia można składać przy okienku lub telefonicznie.

6. RESTAURACJA & PIZZERIA PRZY KOMINKU
Adres: Wiejska 38, 42-512 Psary
tel. 504 918 145, 32 335 89 39
strona internetowa: https://restauracja-pizzeria-przy-kominku.business.site/
facebook: https://www.facebook.com/Restauracja-Pizzeria-przy-Kominku-100853468266661
Godziny otwarcia:
poniedziałek - czwartek 10.00 – 15.00
piątek – niedziela 12.00 – 20.00

Ostatnią restauracją na naszej mapie jest Restauracja & Pizzeria przy Kominku. Znajduje się ona w Psarach w pobliżu parku Żurawiniec. Lokal obecnie oferuje klientom dania na wynos, dostawę jedzenia, lody, desery, napoje oraz pyszną kawę. Można tu zamówić domowy obiad oraz pizzę prosto z pieca. Ciekawą opcją jest abonament obiadowy, który gwarantuje stałą cenę posiłku. Restauracja świadczy także usługi cateringu.

Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania lokali na terenie naszej gminy oraz sposobów zamawiania jedzenia lub usług świadczonych przez restauracje znaleźć można bezpośrednio pod podanymi numerami telefonów, na stronach internetowych oraz na profilach Fb. Gorąco zachęcamy wszystkich do wspierania lokalnych przedsiębiorców, w obecnej sytuacji warto uświadomić sobie, że nasze wspólne działanie może mieć kluczowe znaczenie dla ich przyszłości.

*dostępne jedynie dla gości przebywających w podróży służbowej lub w podróży związanej z wykonywaniem działalności gospodarczej, osób wykonujących zawód medyczny oraz pacjentów i ich opiekunów.