Przyszła jesień, a wraz z nią SMOG!

Już chyba każdy z nas zauważył, że gdy tylko liście zaczynają spadać z drzew i temperatura staje się niższa, otacza nas nieprzyjemny, drażniący zapach. To zapach spalanych śmieci, miału i węgla niskiej jakości, wszystkiego co tak naprawdę nie powinno znaleźć się w piecach.

Smog jest zjawiskiem występującym nienaturalnie, powstaje wyłącznie z winy działalności człowieka, wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych substancji takich jak: tlenek węgla, tlenek siarki, tlenek azotu oraz pyły zawieszone. Wszystkie te substancje są wdychane przez nas każdego dnia. Za zdecydowaną większość emisji szkodliwych substancji odpowiadają niestety zanieczyszczenia z kominów gospodarstw domowych. Kluczowymi czynnikami, które powodują powstawanie smogu, są: eksploatowanie przestarzałych kotłów, pieców i kominków, które nie zachowują odpowiednich norm; ogrzewanie domów za pomocą niskiej jakości węgla; spalanie śmieci; palenie miałem, mułem oraz tworzywami sztucznymi, nieodpowiednie rozpalanie oraz praktyki grzewcze.

Smog - jak wpływa na nasz organizm?

Smog gromadzi się w organizmie i powoli go wyniszcza. Toksyczne pyły przedostają się do naszych płuc, oskrzeli, krwi, a razem z nią do mózgu. Obecność smogu niesie ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka, wpływa zwłaszcza na pracę układu oddechowego i krążenia. Poza codziennymi dolegliwościami, takimi jak: kaszel, duszności, zaczerwienie oczu czy podrażnienie błon śluzowych, prowadzi również do zapalenia dróg oddechowych (np. astmy), powstawania alergii oraz tworzenia się nowotworów np. płuc i krtani.

Smog - jak z nim walczyć?

W walce ze smogiem wiele zależy od naszych decyzji i świadomości. Im więcej osób będzie zaangażowanych w walkę ze smogiem, tym lepsze będą efekty. Problem smogu można rozwiązać tylko poprzez odpowiednie postawy ekologiczne mieszkańców jak i przestrzeganie przepisów. Od 1 września 2017 roku na terenie całego województwa śląskiego obowiązuje uchwała antysmogowa, która reguluje jakie rodzaje paliw i jakie urządzenia grzewcze są dopuszczalne do stosowania. Przepisy, podjętej przez Sejmik Województwa Śląskiego, uchwały antysmogowej obowiązują przez cały rok i dotyczą wszystkich użytkowników pieców, kotłów i kominków na paliwa stałe. Wprowadzają całkowity zakaz spalania w piecach centralnego ogrzewania: mułów i flotokoncentratów węglowych, węgla brunatnego i wilgotnego drewna. Stopniowo, do 2027 roku powinny zostać także wymieniane stare piece na nowoczesne i ekologiczne kotły.

Te, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 września 2017r. i licząc do tego dnia trwa ona:
• powyżej 10 lat od daty ich produkcji - należy wymienić do końca 2021 roku,
• od 5 do 10 lat od daty ich produkcji - należy wymienić do końca 2023 roku,
• poniżej 5 lat od daty ich produkcji – należy wymienić do końca 2025 roku.

Kotły 3 i 4 klasy można użytkować do końca 2027 roku. Osoby, które budują lub modernizują dom i zamierzają go ogrzewać węglem lub drewnem, muszą natomiast zainstalować kocioł klasy 5 lub ECODESIGN. Uchwała zakazuje używania paliw, których stosowanie powoduje wysoką emisję trujących substancji do atmosfery. Zamiast nich wybierzmy: ekogroszek, pellet, węgiel kamienny gruboziarnisty, suche drewno – dąb, grab, jesion, buk lub zamieńmy piec węglowy na bardziej ekologiczne źródło ogrzewania (ogrzewanie gazowe, ogrzewanie elektryczne, odnawialne źródła energii). Warto również wspomnieć, że zgodnie z ustawą o odpadach obowiązuje także bezwzględny zakaz spalania w piecach, kotłowniach i na wolnym powietrzu śmieci, w tym również wszelkich bioodpadów (tj. trawy, liści, gałęzi i innych odpadów zielonych). Za spalanie odpadów w instalacjach grzewczych lub na wolnym powietrzu grozi mandat w wysokości 500 zł lub grzywna do 5000 zł, gdy sprawa trafi do sądu.

Smog – co możemy zrobić?

Poza edukowaniem i zmianami przyzwyczajeń możemy na bieżąco śledzić jakość powietrza. To właśnie dzięki takim informacjom wiemy czy wychodzić na zewnątrz, czy może lepiej zostać w domu. Na stronie internetowej gminy Psary znajduje się bezpośredni odnośnik pod nazwą „jakość powietrza”, po jego kliknięciu zostaniemy przekierowani na stronę Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, gdzie znajdziemy informację o aktualnej jakości powietrza dla naszego regionu. W sytuacji otrzymania informacji o przekroczeniu norm, komunikat przekazywany jest mieszkańcom na naszej stronie internetowej.