Od 16 do 22 września trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu

etzt grafikaGórnośląsko-Zagłębiowska Metropolia oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego włączają się w tę akcję pod hasłem

„Naprawisz rower i pojedziesz bezpłatnie ZTM”

W jej ramach zorganizowanych zostanie kilka wydarzeń:

Mobilne stacje rowerowe

Od 16 do 22 września w 7 miastach ( Sosnowcu, Świętochłowicach, Knurowie, Gliwicach, Tychach, Katowicach i Bytomiu) będzie funkcjonować 7 mobilnych stacji, w których rowerzystów w zakresie: kontroli technicznej, regulacji hamulców, czy przerzutek bezpłatnie wesprą specjaliści rowerowi, a najmłodsi wezmą udział w warsztatach z zakresu bezpieczeństwa na drodze i pierwszej pomocy.

Miasta, w których znaleźć będzie można punkty, mobilne stacje serwisowe dla rowerów i warsztaty dla najmłodszych.

16 września (środa) godz. 15:00-19:00 – Sosnowiec (Plac Stulecia)
17 września (czwartek) godz. 15:00-19:00 – Świętochłowice (plac przy kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła, ul. Ks. Bpa Teodora Kubiny 10)
18 września (piątek) godz. 15:00-19:00 – Knurów ul. Wojska Polskiego (za przystankiem ZTM)
19 września (sobota) godz. 15:00-19:00 – Gliwice (CH Arena al. Jana Nowaka Jeziorańskiego)
20 września (niedziela) godz. 15:00-19:00 – Tychy (pl. Baczyńskiego)
21 września (poniedziałek) godz. 15:00-19:00 – Katowice, plac przed Dworcem PKP (pl. Marii i Lecha Kaczyńskich)
22 września (wtorek) godz. 15:00-19:00 – Bytom (ul. Dworcowa)

Obecni będą tam również pracownicy Zarządu Transportu Metropolitalnego, którzy opowiedzą o narzędziowniku dla mieszkańców: „Nie trać czasu na dojazdy. Jak naprawić swoją mobilność”, w którym można znaleźć odpowiedź na pytanie: jak zaplanować swoją podroż różnymi środkami komunikacji, by zaoszczędzić przy tym jak najwięcej czasu. Co najważniejsze – podaje również gotowe i sprawdzone przez współautorów rozwiązania, by nasze codzienne podróże stały się łatwiejsze i przyjemniejsze. Narzędziownik będzie można w wersji drukowanej otrzymać w każdym z punktów informacyjnych GZM, a w wersji elektronicznej dostępny jest na stronie internetowej Metropolii GZM.

Dzień bez samochodu

Tradycyjnie też 22 września w Dzień bez Samochodu, podróżując z dowodem rejestracyjnym, kierowcy będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską Zarządu Transportu Metropolitalnego.

Wirtualny „Dzień otwarty ZTM”

Od 16 września na profilu ZTM na portalu społecznościowym Facebook będą publikowane filmy. Będzie można zobaczyć materiały wideo, pokazujące m.in. jak wygląda koordynowanie 1500 pojazdów, które codziennie wyjeżdżają na nasze ulice.

Konferencja, warsztaty i debata: „Chodzi o pieszych” oraz Miasta Idei
W trakcie ETZT nie zabraknie również warsztatów dla pracowników urzędów, którzy będą mogli wziąć udział w konferencji „Chodzi o pieszych”.

Z kolei podczas otwartej debaty w ramach „Miast Idei”, która odbędzie się 22 września o godz. 17:30 w Mediatece w Sosnowcu (ul. Kościelna 11) przedstawicieli miast Metropolii będą rozmawiać o możliwych do wprowadzenia rozwiązaniach przyczyniających się do poprawy mobilności. A przed debatą w Mediatece o godz. 16:00 odbędą się warsztaty dla mieszkańców. Wymagane są wcześniejsze zapisy na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Szczegółowe informacje znajdą Państwo na stronie: https://linkd.pl/apfu