Zapraszamy do udziału w Silesian Highland Marathon

11 lipca już po raz piąty odbędzie się Silesian Highland Marathon, czyli Maraton Wyżyny Śląskiej. Uczestnicy wydarzenia pobiegną ścieżkami leśnymi, polnymi oraz w niewielkiej części drogami asfaltowymi na terenie trzech gmin: Mierzęcice, Psary oraz Bobrowniki. Centrum imprezy, jak co roku, będzie się znajdowało w Nowej Wsi w gminie Mierzęcice.

Ze względu na pandemię COVID-19 tegoroczna edycja będzie się nieco różnić od poprzednich. Organizatorzy musieli dostosować przebieg wydarzenia do obostrzeń wprowadzonych przez rząd. Ograniczone zostaną m.in. punkty odżywcze na trasie, dekoracja zwycięzców, podczas całej imprezy będzie obowiązywał dystans społeczny, a limity uczestników na poszczególnych dystansach będą zredukowane do 150 osób.

Najważniejszy atut SHM pozostaje jednak niezmienny. Jest nim Wyżyna Śląska – kraina, która jak większość obszarów atrakcyjnych turystycznie w wyniku pandemii w mniejszym stopniu odczuwa ludzką eksploatację. Organizatorzy liczą na to, że krajobraz będzie w tym roku jeszcze bardziej wyjątkowy.

W poprzednich latach wielu lokalnych biegaczy wyrażało opinie, że choć mieszkają na tym terenie od wielu lat, nie zdawali sobie sprawy z istnienia tak licznych ciekawych miejsc w swoim sąsiedztwie. Przebiegnięcie maratonu, czy choćby półmaratonu, zmienia spojrzenie na walory miejscowego krajobrazu, pozwala także odczuć jego „górski charakter”. Limity czasowe zostały wyznaczone w ten sposób, aby swobodnie dało się pokonać dany dystans częściowo maszerując. Można zatem powiedzieć, że impreza ma również cel krajoznawczy.

Dla osób, które nie uprawiają tak regularnie aktywności fizycznej lub po prostu wolą krótszy dystans, przewidziany został bieg na 11 kilometrów. Aby zmieścić się w limicie czasowym wystarczy trucht połączyć z marszem – satysfakcja z ukończenia biegu na pewno będzie duża.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców gmin-gospodarzy do wzięcia udziału w wydarzeniu, szczególnie dlatego, że dzięki zaangażowaniu lokalnej społeczności, udział każdego z mieszkańców gminy Mierzęcice oraz Psary pozostaje od kilku lat bezpłatny. Wystarczy zapisać się na bieg zanim wyczerpane zostaną limity uczestników.

Poniżej przedstawiamy krótki program wydarzenia:

Piątek, 10 lipca 2020 r.
18:00 – 20:00 – odbiór pakietów uczestników Silesian Highland Marathon

Sobota, 11 lipca 2020 r.
7:00 – 7:50 – odbiór pakietów uczestników półmaratonu
8:00 – 11:30 – półmaraton na dystansie 22 kilometrów
8:10 – 8:50 – odbiór pakietów uczestników maratonu
9:00 – 16:00 – maraton na dystansie 44 kilometrów
16:10 – 16:50 – odbiór pakietów uczestników biegu na 11 kilometrów
17:00 – 19:00 – bieg na 11 kilometrów

Strona internetowa: https://silesianhighland.com

Facebook: Silesian Highland Marathon