Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP)

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej realizuje zadanie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych pn. Program Badań Przesiewowych raka jelita grubego (PBP). Celem PBP jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego.

 

Program polega na wykonywaniu kolonoskopii przesiewowych w populacji osób średniego ryzyka zachorowania na raka jelita grubego. W systemie oportunistycznym do badań kwalifikowane są osoby, które zostaną zidentyfikowane do badania przez lekarzy rodzinnych i podstawowej opieki zdrowotnej, lub samodzielnie zgłoszą się do ośrodka.

Kryteria dla populacji podlegającej badaniu:

osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego,
osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego,
osoby w wieku 25 – 49 lat z rodziny z zespołem Lyncha. W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z zespołem Lyncha z poradni genetycznej na podstawie spełnienia tzw. kryteriów amsterdamskich i ewentualnego badania genetycznego. Niniejszy program finansuje tylko pierwsze badanie w tej grupie osób. Następne badania nadzorcze – powinny być finansowane z innych źródeł. Członkowie takiej rodziny powinny mieć powtarzane kolonoskopie nadzorcze co 2-3 lata, chyba, że badanie genetyczne wskaże, że u danej osoby nie ma mutacji genetycznych i że dana osoba może być zwolniona z wykonywania kontrolnych (nadzorczych) kolonoskopii.
Osoby w wieku 20-49 z rodziny z zespołem polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP). W tej grupie osób konieczne jest potwierdzenie rozpoznania przynależności do rodziny z FAP z poradni genetycznej. Niniejszy program finansuje tylko pierwsze badanie w tej grupie osób.

Kryteria wyłączenia:

objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego,
kolonoskopia w ostatnich 10 latach.

Sposób rekrutacji:

Kandydaci do badań są identyfikowani przez lekarzy rodzinnych, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej lub mogą zgłosić się indywidualnie. Kandydaci do badań powinni dostarczyć wypełnioną ankietę do Biura Programu w Powiatowym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej, przesłać pocztą tradycyjną lub elektroniczną. Osoby, których Ankiety są prawidłowo wypełnione i nie budzą wątpliwości mają ustalany termin badania, a następnie wykonywaną kolonoskopię przesiewową.

Szczegółowe informacje uzyskają Państwo pod numerem telefonu 500 022 394, adresem e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub na stronie http://pzzoz.bedzin.pl/

plakat jelito grube