Światowy folklor w Psarach!

Miniony weekend w gminie Psary upłynął pod znakiem muzyki, tańca i folkloru. 31 sierpnia na stadionie LKS Iskra Psarach, w ramach 3. Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego, gościły zagraniczne zespoły folklorystyczne.

W tym roku widzowie mogli zapoznać się z tradycją i kulturą takich państw jak: Argentyna, Sycylia, Czechy oraz Bługaria. Polskę tego dnia dumnie reprezentował Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej. To niezwykłe wydarzenie, podobnie jak w latach ubiegłych, było częścią 32. Międzynarodowego Studenckiego Festiwalu Folklorystycznego, organizowanego przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Na scenie podczas występów królowały kolorowe, bogato zdobione stroje oraz skoczne układy taneczne. Festiwal zainaugurował występ zespołu ludowego Draháň z Czech. Na pokz składały się oryginalne, autorskie piosenki i opracowania muzyczne oraz taneczne choreografie. Oprócz występów tanecznych grupa przedstawiła charakterystyczne dla swojego kraju i regionu tradycyjne obrzędy i obyczaje. Prezentowana muzyka ludowa była odgrywana na tradycyjnych instrumentach, takich jak skrzypce, klarnet, kontrabas i cymbały. Jako drugi na scenę zawitał, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej Im. Janiny Marcinkowej. Zespół będący wizytówką i ambasadorem Ziemi Cieszyńskiej i Cieszyna swoim występem zaprezentował przede wszystkim tańce, melodie i pieśni regionu cieszyńskiego. Niezwykle energetycznym pokazem popisała się grupa Gran Ballet Argentino z Argentyny. Na początku artyści z Ameryki Południowej, przedstawili niezwykle zmysłowe, tradycyjne, argentyńskie tango. Następnie na scenę, weszła grupa, która przybliżyła widzom spektakularne, argentyńskie tańce ludowe, zachęcając tym samym publiczność do wspólnej zabawy. Po ich energicznym występie, widownią na nowo, zawładnęły kraje europejskie. Widowiskowy spektakl przedstawiła grupa folklorystyczna „A Lanterna” z Sycylii. Ich kolorowe stroje oraz dynamiczna choreografia tańców zachwyciły psarską publiczność. Podczas występu, członkowie zespołu byli ubrani w typowe osiemnastowieczne stroje. Detalem oraz zdobieniem wyróżniały się w szczególności stroje kobiece, których suknie wyszywane były satynową koronką.
Swoim występem, festiwal zakończyła Bługaria. Zespół taneczny „Hemus” zaprezentował wiązankę różnorodnych pieśni i tańców z wszystkich rejonów Bułgarii, ochoczo zachęcając widownię do wspólnej zabawy i tańca.

Tegoroczna edycja festiwalu spotkała się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, którzy z pewnością wezmą również udział w przyszłorocznej edycji festiwalu.