Świętojański Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych

22 czerwca przy Ośrodku Kultury w Preczowie, już po raz szesnasty, odbył się Świętojański Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych. Impreza od lat cieszy się dużą popularnością wśród amatorskich zespołów folklorystycznych i kapel, czego najlepszym dowodem jest z roku na rok rosnąca liczba wykonawców.

Podobnie jak w poprzedniej edycji festiwalu na scenie zaprezentowali się wykonawcy w dwóch kategoriach: kapele ludowe oraz zespoły śpiewacze. Występy oceniało profesjonalne jury w składzie: Dariusz Nurzyński, Jolanta Sznajder i Roman Hyla.

W tym roku imprezę uroczyście otwarła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Psary Anna Nagły, która przywitała wszystkich wykonawców i mieszkańców. Festiwal zaingurował występ grupy taneczno-akrobatycznej ze studia ACTIVO z Sosnowca, która zaprezentowała widowisko pt. „Czarownice”. Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu była Anita Szumiec, wieloletnia instruktorka akrobatyki w GOK Gminy Psary.

Podczas XVI edycji festiwalu na scenie zaprezentowało się 21 zespołów śpiewaczych i 5 kapel. Po wszystkich występach jury zasiadło do obrad, a uczestnicy festiwalu w barwnym korowodzie i przy dźwiękach muzyki, wzięli udział w tradycyjnym obrzędzie Nocy Świętojańskiej. Zanim jednak wyruszyli nad rzekę wyłoniono laureatów konkursów na najpiękniejszy świętojański wianek. W tym roku I miejsce trafiło do zespołu „Podwarpianki”, II zajął zespół „OD… Do...”, a III zespół „Strzyżowiczanie”.

W trakcie obrzędu świętojańskiego wszyscy uczestnicy puścili swoje wianki na wodę i wspólnie bawili się przy sobótce. Po powrocie jury ogłosiło werdykt. W kategorii zespół śpiewaczy: I miejsce zajęły „Karolinki”, na II uplasował się zespół „OD… DO...”, a III zespół „Małokończanie”. Wyróżnienia trafiły do zespołów „Dąbie” i „Górzanie”. W kategorii kapela jury przyznało: I miejsce Kapeli Podwórkowej z Naszego Miasteczka, II miejsce Kapeli Regionalnej Mierzęcice, a III Kapela Ludowa Swojacy. Statuetki, pamiątkowe dyplomy i nagrody w postaci bonów wręczyły: w imieniu wójta Tomasza Sadłonia sekretarz gminy Mirella Barańska-Sorn oraz dyrektor GOK Anna Nagły.