Sukces gminy Psary w Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”

8 października w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom XIV edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”. Gmina Psary zajęła 10. miejsce w Polsce w kategorii gminy wiejskie.

 

- Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” to wyjątkowy projekt, którego celem jest wskazanie najlepiej zarządzanych miast i gmin w Polsce. Od początku istnienia Rankingu nad metodologią czuwa niezależna kapituła ekspertów. Sprawdzamy, które samorządy najbardziej dbają o rozwój i standard życia mieszkańców, nie zapominając przy tym o bezpieczeństwie finansowym – mówi Bogusław Chrabota, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita”.


W tegorocznej edycji wzięto pod uwagę około 50 różnych wskaźników. Większość z nich pochodziła z publicznych źródeł informacji, m.in. z udostępnianych przez Ministerstwo Finansów danych ze sprawozdań budżetowych oraz danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny. Nad rankingiem czuwała kapituła pod przewodnictwem byłego premiera RP Jerzego Buzka w składzie: dyrektor Biura Związku Miast Polskich Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Gmin Wiejskich RP Paweł Tomczak, prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Cezary Trutkowski, minister Finansów Teresa Czerwińska, wiceminister Inwestycji i Rozwoju Adam Hamryszczak, sędzia, prawnik i były prezes Trybunały Konstytucyjnego Jerzy Stępień, redaktor naczelny dziennika „Rzeczpospolita” Bogusław Chrabota, autorka i szefowa projektu „Rzeczpospolita. Życie Regionów” Hanna Wawrowska oraz redaktor dziennika „Rzeczpospolita” Anna Cieślak-Wróblewska.


W Polsce jest blisko 1600 gmin wiejskich. Dziennik „Rzeczpospolita” prowadzi ranking od 14 lat i jest to najbardziej obiektywne zestawienie jakości pracy samorządów w Polsce.
- Znalezienie się w elitarnym gronie 10 najlepszych gmin wiejskich to ogromny sukces i wyróżnienie, szczególnie w tak rzetelnym i profesjonalnym rankingu. Jest to zwieńczenie lat ciężkiej pracy. Mamy prawo być dziś bardzo dumni z całej naszej wspólnoty – mówi wójt Tomasz Sadłoń.

Gratulujemy również ościennym gminom, które zajęły wysokie miejsca w rankingu - wśród gmin wiejskich Bobrowniki 3. miejsce, a Ożarowice 17., natomiast wśród gmin miejskich i miejsko-wiejskich Siewierz 19.