Gmina Psary gminą na 6!

Na początku października wyłoniono laureatów II edycji konkursu Gmina na 6, którego organizatorem jest Dziennik Zachodni. W tegorocznej edycji Psary zwyciężyły w kategorii „Gmina przyjazna inwestorom”.

 

4 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyła się gala wręczenia nagród laureatom konkursu. Wójt Tomasz Sadłoń odebrał zwycięską statuetkę i dyplom z rąk wiceprzewodniczącej Zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Danuty Kamińskiej oraz prezesa Dziennika Zachodniego Zenona Nowaka. Główną nagrodą jaką otrzymały Psary jest kampania reklamowa na łamach Dziennika Zachodniego.

Konkurs Gmina na 6 skierowany był do wszystkich miast i gmin województwa śląskiego. Samorządy biorące w nim udział zostały podzielone na dwie grupy: gminy miejskie i wiejsko-miejskie oraz gminy wiejskie. Tegoroczna edycja została zorganizowana w 4 kategoriach: gmina przyjazna turystom, mieszkańcom, inwestorom i środowisku. Wyróżniono w niej miasta i gminy, które w minionym roku pokazały nową jakość, dbając o warunki życia mieszkańców, środowisko, a także o rozwój warunków dla biznesu.

Konkurs oceniany był przez grono fachowców: przewodniczącego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierza Karolczaka, prezesa Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego Artura Tomasika, prezesa Polskiej Izby Ekologii Grzegorza Pasiekę, prezesa Śląskiej Izby Turystyki Krystynę Papiernik, prezesa KSSE Janusza Michałka, rektora Uniwersytetu Ekonomicznego prof. dr hab. Roberta Tomanka, wiceprezesa Śląskiej Organizacji Turystycznej Grzegorza Chmielewskiego oraz redaktora naczelnego Dziennika Zachodniego Marka Twaroga. Kapituła oceniała przygotowane przez samorządy prezentacje, w których znajdowały się najważniejsze osiągnięcia gmin w poszczególnych dziedzinach.

Gmina Psary w tym roku wystartowała w kategorii gmina przyjazna inwestorom i zwyciężyła w kategorii gmin wiejskich, a wśród gmin miejskich zwyciężyło Zawiercie. W kategorii gmina przyjazna mieszkańcom wygrały Katowice i Świerklaniec, w kategorii przyjazna turystom Katowice i Istebna, a przyjazna środowisku Rybnik i Świerklaniec. Warto przypomnieć, że to kolejne zwycięstwo Psar w konkursie Gmina na 6. W zeszłorocznej edycji gmina została nagrodzona aż w 2 kategoriach – gmina przyjazna mieszkańcom i przyjazna środowisku.

Na uroczystości rozstrzygnięto również plebiscyt Samorządowiec Województwa Śląskiego – Oceniamy Władzę. Radnym na medal w gminie Psary został Jarosław Nowak, który od 25 lat udziela się społecznie. Jarosław Nowak jest prezesem Ochotniczej Straży Pożarnej w Preczowie oraz członkiem Klubu Sportowego Preczów.