aktualnie przeglądasz: Strona główna » Gmina Psary » Aktualność

Plebiscyt na sołectwo i sołtysa roku rozstrzygnięty!

10.11.2017

Wojciech Kamecki na II miejscu, a sołectwo Preczów na I w powiatowym plebiscycie na Sołtysa i Sołectwo Roku 2017.

8 listopada w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się uroczyste podsumowanie plebiscytu na Sołtysa i Sołectwo Roku 2017. W sali Sejmu Śląskiego podczas uroczystej gali wręczono nagrody i wyróżnienia. Wojciech Kamecki zajął II miejsce, a sołectwo Preczów uplasowało się na I w powiatowym finale zorganizowanego konkursu, awansując tym samym do finału wojewódzkiego.

Plebiscyt został zorganizowany przez najpopularniejszą gazetę codzienną województwa śląskiego, czyli „Dziennik Zachodni”, a patronat nad nim objął marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa. Głównym celem konkursu była prezentacja wyróżniających się sołtysów i sołectw. Doceniono przede wszystkim prawdziwych społeczników, którzy poświęcają swój wolny czas i siłę, by działać na rzecz lokalnej społeczności i zachęcać do działania innych. - „Jesteście najlepsi z najlepszych. Docenili was mieszkańcy, którzy was znają. Sołectwo to najniższy szczebel samorządu, ale w mojej ocenie najważniejszy, bo tam rozstrzygają się problemy dnia codziennego” – powiedział wicemarszałek województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa.

Wojciech Kamecki pełni funkcję sołtysa od 18 lat. Jest zawsze obecny na zebraniach sołeckich, podczas których udziela cennych wskazówek i wychodzi z własnymi propozycjami związanymi z rozwojem wsi. Chętnie uczestniczy w cyklicznych wydarzeniach kulturalnych, organizowanych na terenie gminy oraz ściśle współpracuje z władzami gminy, by jak najlepiej reprezentować interesy mieszkańców swojego sołectwa. Jest zawsze blisko ludzi i ich spraw, pomocny i zaangażowany. Sołtys prężnie działa także w jednostce Ochotniczej Straży Pożarnej w Preczowie, w której obecnie pełni funkcję naczelnika. Wraz ze strażakami od kilku lat organizuje sołecki Dzień Dziecka i pomaga przy innych imprezach w Preczowie oraz gminie Psary. Jest również pomysłodawcą urządzanego corocznie Powiatowego Turnieju Sołtysów.

Sołtys Kamecki od lat aktywnie promuje piękno Preczowa, dzięki czemu sołectwo to znalazło się w finale konkursu organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w kategorii najpiękniejszej wsi województwa śląskiego. Rok później Preczów miał okazję stanąć w szranki tego konkursu w kategorii imprez kultywujących obrzęd i tradycję, ponieważ od 14 lat to właśnie w tym sołectwie odbywa się Świętojański Festiwal Pieśni i Przyśpiewek Zalotnych, którego tradycyjnym punktem jest spełnienie obrzędu nocy świętojańskiej, czyli puszczenie na wodę wianków i tańce przy rozpalonej sobótce.

Wróć